Jak sprawdzić czas oczekiwania na świadczenie

ID-100168039Jak wyszukać informacje z zakresu list oczekujących w  „Informatorze o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne” ?

Wyszukiwanie informacji w serwisie NFZ rozpocznij od podświetlenia właściwego przycisku: „Szpitale”, „Przychodnie”, „Inne” lub „Karta onkologiczna”. Jeśli szukasz informacji dotyczącej oddziału szpitalnego, wybranego programu lekowego lub procedury medycznej wciśnij przycisk „Szpitale”. Jeśli szukasz informacji dotyczącej poradni specjalistycznej, pracowni rehabilitacyjnej lub pracowni diagnostycznej wciśnij przycisk  „Przychodnie”. Wciśnięcie przycisku „Inne” pozwoli na wyszukanie informacji dotyczącej zakładu opiekuńczo-leczniczego, pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum, oddziału opieki dziennej. Jeśli nie jesteś pewien, w ramach której kategorii znajduje się poszukiwane przez Ciebie świadczenie, nie wciskaj żadnego z przycisków. Jeśli poszukujesz informacji o czasie oczekiwania na świadczenia realizowane w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego wciśnij przycisk „Karta onkologiczna”.
Przejdź do pola „jakiego świadczenia szukasz?” i zacznij wpisywać nazwę np. poradni specjalistycznej, oddziału szpitalnego, pracowni rehabilitacyjnej czy świadczenia. Po wpisaniu co najmniej trzech znaków wyświetli się lista z podpowiedziami. Wybierz z listy pozycję, która Cię interesuje. Jeśli nie wyświetli się lista z podpowiedziami, sprawdź czy wpisujesz właściwą nazwę. W przypadku gdy nazwa jest właściwa, najprawdopodobniej Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozyskuje od świadczeniodawców informacji z zakresu list oczekujących na to świadczenie. Możesz skorzystać też ze słownika uruchamianego przyciskiem i w ten sposób wybrać pozycję, która Cię interesuje. W uzupełnieniu pola „jakiego świadczenia szukasz?” mogą być pomocne informacje znajdujące się na skierowaniu.
Wskaż odpowiednie województwo z listy. Jeśli szukasz miejsc udzielania danego świadczenia na terenie całego kraju, zaznacz pozycję „wszystkie”.
Uzupełnij pole „miejscowość”. Po wpisaniu co najmniej  trzech znaków wyświetli się lista z podpowiedziami. Wybierz z listy pozycję, która Cię interesuje. Nie wypełniaj pola „miejscowość” w przypadku gdy szukasz  miejsca udzielenia świadczenia w całym województwie lub kraju.
W przypadku gdy poszukujesz informacji dotyczących określonego świadczeniodawcy, naciśnij przycisk „więcej opcji” i wypełnij pole „nazwa świadczeniodawcy” lub pole „ulica”.
Po wprowadzeniu powyższych danych naciśnij przycisk „Sprawdź czas oczekiwania”.

Pamiętaj! Wypełnij jak najwięcej pól, aby uzyskać jak najbardziej trafny wynik wyszukiwania.

Jak czytać informacje z zakresu list oczekujących publikowane w serwisie?

W wyniku wyszukiwania otrzymasz przekazane przez świadczeniodawców następujące informacje z zakresu list oczekujących na świadczenie medyczne:

liczbę osób oczekujących,
liczbę osób skreślonych,
średni czas oczekiwania (w dniach),
pierwszy wolny termin.

Za wyjątkiem świadczeń udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego informacje określane są w podziale na kategorie medyczne (przypadek stabilny lub przypadek pilny).

Wynik wyszukiwania obok nazwy świadczeniodawcy zawiera jego dane teleadresowe. Szczegółowe informacje dotyczące miejsca udzielenia świadczenia znajdziesz po kliknięciu na nazwę świadczeniodawcy.

Kategorie medyczne

przypadek stabilny – to stan zdrowia pacjenta, który nie wymaga udzielenia świadczenia w trybie nagłym lub pilnym,
przypadek pilny – jest to stan zdrowia, wymagający pilnego udzielenia świadczenia

ze względu na szybko postępujący proces chorobowy i na szybkie pogorszenie stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia.

Liczba osób oczekujących

Określona przez świadczeniodawcę na koniec miesiąca sprawozdawczego (patrz „Miesiąc i rok aktualizacji danych”) liczba osób wpisanych przez świadczeniodawcę na listę oczekujących.

Liczba osób skreślonych

Jest to liczba osób, które miały udzielone świadczenie w miesiącu sprawozdawczym (patrz „Miesiąc i rok aktualizacji danych”). Pokazuje ona, o ile osób może ciągu miesiąca skrócić się kolejka.

Średni czas oczekiwania (dni)

Jest to średni rzeczywisty czas oczekiwania i oznacza średnią liczbę dni, jaką oczekiwały na udzielenie świadczenia osoby skreślone z list oczekujących z powodu wykonania świadczenia.
Przy obliczaniu średniego czasu oczekiwania nie są brani pod uwagę pacjenci, którzy zgłosili się do świadczeniodawcy w stanie nagłym oraz pacjenci znajdujący się w planie leczenia, wymagający okresowego, w ściśle ustalonych terminach, wykonywania kolejnych etapów świadczenia (np. Ci, którzy zgłaszają się do na wizytę kontrolną).

Pierwszy wolny termin

Podany przez świadczeniodawcę na określony dzień (patrz pole „Informacja na dzień”) pierwszy wolny termin wskazuje na dzień, w jakim możesz zostać przyjęty w celu udzielenia świadczenia. Pierwszy wolny termin może ulegać zmianom, ponieważ każdego dnia na listę oczekujących mogą zostać wpisani nowi pacjenci lub mogą być z niej skreśleni np. z powodu rezygnacji z udzielenia świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *